Trailer nového filmu o budúcom blahoslavenom Jánovi Havlíkovi

Vincentská rodina zverejnila trailer k dokumentárnemu autorskému filmu Na ceste k dokonalosti, ktorého inšpiráciou je budúci slovenský blahoslavený Ján Havlík. Tvorcom filmu je Branislav Valko so svojou dcérou Barborou Hrabajovou a ich štúdiom BM RECORDING STUDIO PAJTA. Divákom ho predstavia v premiére tri mesiace pred slávnosťou blahorečenia – v máji 2024.

„Ide o unikátny príbeh Božieho služobníka Jána Havlíka, Slováka, ktorý pre svoju vieru a vernosť Cirkvi zomrel v roku 1965 ako 37-ročný na následky mučenia komunistického režimu. Jeho lásku k Bohu a blížnym nedokázali zlomiť ani krutosti väzenia, kde strávil 11 rokov svojho mladého života,” uvádzajú autori filmu, ktorí ho natáčali na Slovensku, v Čechách a v Taliansku. 

Scéna Barbarskej noci sa natáčala v dome bývalej Apoštolskej školy lazaristov v Banskej Bystrici, kde sa pred 74 rokmi tieto udalosti skutočne odohrávali. Vo filme budú použité aj zábery, ktoré autori natočili priamo v uránových baniach v Jáchymove, v Rudej věži smrti a v Pamätníku Vojna pri Příbrame. Hudbu do traileru skomponoval a nahral Branislav Valko. 

V traileri sa prihovárajú kardinál Franz Rodé, CM, generálny postulátor Giuseppe Guerra, CM, biskupi a niektorí členovia historickej komisie procesu blahorečenia Havlíka.  „Je to človek, ktorý sa pokúša vo veľmi náročných situáciách v lágri, v Jáchymove, pôsobiť misijne,” hovorí plzeňský biskup Tomáš Holub.  „Znášal enormné utrpenie,” vraví bratislavský arcibiskup metropolita Stanislav Zvolenský.

Na ceste k dokonalosti - Jan Havlik

„Nech príklad Jána Havlíka, nášho drahého spolubrata, povzbudí aj ďalších mladých ľudí povedať “áno”, pozitívne odpovedať na Božie volanie,” uviedol Tomaž Mavrič, CM, generálny predstavený Misijnej spoločnosti sv. Vincenta de Paul, ktorý žil niekoľko rokov v Banskej Bystrici, v dome, kde prebehla Barbarská noc.

Ján Havlík bude blahorečený a stane sa tak ďalším svedkom z obdobia prenasledovania Cirkvi komunistickým režimom, ktorého mučeníctvo Cirkev oficiálne uznala. Pápež František 14.12.2023 na audiencii u prefekta Kongregácie schválil dekrét o mučeníctve Jána Havlíka CM in odium fidei, teda z nenávisti k viere. Slávnosť blahorečenia sa bude konať 31.8.2024 v Šaštíne.

Komunikačný tím prípravy blahorečenia Jána Havlíka

Trailer nového filmu o budúcom blahoslavenom Jánovi Havlíkovi
Prejsť na začiatok
Verified by MonsterInsights