Na Slovensku sa začali prípravy slávnosť blahorečenia Jána Havlíka

Jan Havlik

Na Slovensku sa začali prípravy slávnosti blahorečenia Jána Havlíka. Ide o bohoslovca Misijnej spoločnosti sv. Vincenta de Paul, ktorý zomrel v roku 1965 ako 37-ročný na následky mučenia v komunistických väzniciach. O tom, že bude blahorečený, rozhodol 14. decembra 2023 Svätý Otec František.

„Hoci termín a miesto blahorečenia Jána Havlíka ešte nie sú známe, prípravy na slávnosť s tým spojenú sme už začali,“ uviedol provinciál Slovenskej provincie Misijnej spoločnosti sv. Vincenta de Paul P. Tomáš Brezáni CM. „Po tom, ako Vatikán oznámil, že Svätý Otec rozhodol o blahorečení, navrhli sme možné dátumy slávnosti. Veríme, že o tom, kedy bude, budeme čoskoro informovať verejnosť,“ dodal.

„Jednou z prvých úloh bude zostaviť prípravný tím slávnosti. Pokračovať budeme rozdelením úloh a kompetencií. Potom nás čaká logisticky náročná úloha zorganizovať samotnú slávnosť a všetko, čo je s ňou spojené. Pozývam preto všetkých bez rozdielu veku, mladých i starších, spojme sa v modlitbe za prípravy i celú slávnosť, ktorá nás tento rok čaká,“ dodal provinciál Brezáni.

Ján Havlík sa tak stane ďalším svedkom z obdobia prenasledovania Cirkvi komunistickým režimom, ktorého mučeníctvo Cirkev oficiálne uznala. Pápež František schválil dekrét o mučeníctve Jána Havlíka CM in odium fidei, teda z nenávisti k viere. Bližšie informácie o jeho živote a odkaze prinesie čoskoro nová internetová stránka.

Na Slovensku sa začali prípravy slávnosť blahorečenia Jána Havlíka
Prejsť na začiatok
Verified by MonsterInsights